2008 Kurban Organizasyonumuz...

2008 Kurban Organizasyonumuz...

2008 Kurban Organizasyonumuz...

Etiyopya eski ismiyle Habeşistan Afrika kıtasının en yoksul ülkelerinden birisi.

Etiyopya eski ismiyle Habeşistan Afrika kıtasının en yoksul ülkelerinden birisi. Ülkenin nüfusu 80 milyona yaklaşıyor ve nüfusun %89’u  çok fakir. Ülkenin ekonomik durumu da kötü olduğu için yoksullukla mücadele etmek oldukça güç.

Ülkenin bu vaziyeti dernek olarak bizleri bölge ile ilgili projelere yöneltti. Özellikle içme suyu ve gıda konusundaki büyük sıkıntı ülkenin dağlık kesimlerinde hat safhaya ulaşıyor. Eğitim konusunda da bölgede büyük sıkıntılar yaşanıyor. Dağlık bölgelerde çocuklar okula gidebilmek için saatlerce yürümek zorunda kalıyorlar. Kitap ve kırtasiye konusunda da büyük eksiklikler var. Çocukların çoğunluğu kitapları olmadan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorlar. 

Sağlıkla ilgili sıkıntılar da küçük yaşlarda insanların zor durumda kalmalarına yol açıyor. Özellikle mevsim koşullarının ve beslenme şartlarının sebep olduğu katarakt hastalığı 7 den 70 e bölgedeki en büyük sıkıntılardan birisi. Ameliyatların tutarı çok cüzi olmasına rağmen halk çok yoksul olduğu için 100$ gibi ücreti dahi bulamıyor ve hayatlarını karanlık içinde devam ettirmek zorunda kalıyorlar.

Gıda bulabilmek de halkın en çok zorlandığı noktalardan birisi. Toprağa dökülmüş bir yemeğin suyunu torakla birlikte yemeye çalışan çocuklar bizi şok etti. Pazar yerlerinde ki manzaralar da çok farklı değil. Bir kadının satmaya getirdiği 10 - 15 biber ve 3 adet mısır çok yürek burkucu  bir manzaraydı. 

Dernek olarak bütün bu durumları değerlendirerek Etiyopya bölgesinde bir çalışma başlattık. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz kurban organizasyonuyla onbinlerce insana kurban eti dağıtımında bulunduk. Yine bu dağıtımlar sırasında karşılaştığımız bir manzara bizleri bu yıl da oradaki insanları yalnız bırakmamaya zorladı. Et dağıtımları bittiğinde et alamayanların kaldığını gördük. Etlerimiz bitti dedik. Bize siz seneye de buraya gelecek misiniz diye sordular. Biz de evet geleceğiz dedik. O zaman bizde etlerimizi seneye alırız deyip yanımızdan ayrıldılar. Şimdi bir yıldır bizim tekrar et dağıtımı yapmak için bölgeye gitmemizi bekliyorlar. İnşallah bizde bu umutlarını boşa çıkarmamak için var gücümüzle çalışıyoruz, hayırseverlerimizin desteklerini bekliyoruz. Geçtiğimiz hafta kurban kesimi yapacağımız bölgeye yaptığımız ziyaret halkın büyük bir sevinç yaşamasına yol açtı. Biz de hayırseverlerimizin adına verdiğimiz sözü yerine getirebilecek olmanın mutluluğunu yaşadık. 

İnşallah bu yıl kurban organizasyonumuzla Etiyopyalı yoksulların yüzünü güldüreceğiz. Binlerce yoksul, hayırseverlerimizin gönderdiği kurbanlarla bayram yapacak. Dualarıyla hiç tanımadıkları kardeşlerine iyi dileklerini gönderecekler.

Ancak biz sırf kurban dönemiyle sınırlı olarak bu bölgelere gitmeyeceğiz. Bölgede şu an halkın içme suyu ihtiyacını karşıladığı 10 su kuyumuz faal durumda. Bunlara yenilerini ekleyeceğiz. Ayrıca katarakt ameliyatlarıyla ilgili başlattığımız çalışmalarla binlerce insanın gün ışığına kavuşmasını sağlayacağız. Yine bölgeye yaptığımız gıda yardımları devam edecek. Eğitimle ilgili de yaşanan sıkıntıların çözümü için de var gücümüzle çalışmaktayız…

Hayırseverlerimizin destekleri devam ettikçe inşallah bizler dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerini bulup, onlara destek sağlamaya devam edeceğiz…