Açlıktan Ölecekler!!!

Açlıktan Ölecekler!!!

Açlıktan Ölecekler!!!

Afrika'da yaşanan kuraklık beraberinde kıtlık tehlikesini getirdi!30 Milyon insan ölümle burun buruna...

Bu yıl tüm dünyada çeşitli felaketlere sebep olan El-nino tabiat olayı Afrika'nın bir bölümünü kuraklık ve buna bağlı olarak kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Bu kıtlık ve kuraklıktan Habeşistan (Etiyopya)'da büyük oranda etkilendi. Şu an Etiyopya Hükümetinin açıklamalarına göre 8.2 milyon insan kıtlık sebebiyle ölüm tehlikesi yaşıyor. Kısa zamanda uluslarası yardımlar bölgeye ulaştırılmazsa bu sayı 15 milyona kadar çıkabilecek.
  
        Habeşistan Kalkınma ve İşbirliği Derneği (HAKİD) ve Etiyopya'dan Ethıo - Gulf, Model Graduates ve Kelem derneği temsilcileri ile dernek merkezimizde yaptığımız toplantıda Afrika'da yaşanan kıtlık olayını değerlendirdik. Habeşli dernek temsilcileri, Etiyopya'nın doğu kısımlarının büyük oranda kıtlıktan etkilendiğini, özellikle Afar, Wollo, Sumali, Harar, Diredawa, Bale bölgelerinde yaşayan insanların çok zor durumda olduklarını söylediler.
 
        Bu bölgeler genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan, çoğunluk nüfusu Müslüman olan bölgeler. Yağmur yağmadığı için tarım yapılamıyor, hayvanların yiyebileceği otlarda yeşermediği için bölgelerde hayvan ölümleri artmış durumda. Hayvanlar güçlerinden, sütlerinden faydalanıldığından insanlar için çok önemli. Küçükbaş hayvanlar süt vermez durumda ve ölen hayvan sayısı her geçen gün artıyor. Büyükbaş hayvanlar ve yük hayvanları da aynı durumda. Özellikle su taşımada kullanılan eşeklerin ölmesi insanların suyu evlerine getirme işini iyice zorlaştırıyor. 
 
        Uluslararası yardımların gecikmesi tarım ve hayvancılıktan başka gelirleri olmayan milyonlarca insanın açlık sınırında yaşamasına yol açıyor. Habeşli STK'ler çok kısa zamanda insan ölümlerinin de başlayacağını ifade ediyorlar. Bölgelerde salgın hastalıkların başlamasıda an meselesi.
 
        Derneğimiz Genel Koordinatörü Ahmet sapmaz yaşanan durumun fotoğraflarda görüldüğünden çok daha vahim olduğunu ve kısa zamanda bölgeye acil yardım ulaştırılması gerektiğini ifade etti. Hayırseverlerimizin açlıktan ölmek üzere olan Habeşli kardeşlerimize her türlü infakda bulunabileceklerini belirten Genel Koordinatörümüz, Habeşli Müslümanlara sahip çıkmanında üzerimize vazife olduğunu ifade etti...
 
 

 

IFrame