Aşevimizde Yemek Hazırlıkları Tamam...

Aşevimizde Yemek Hazırlıkları Tamam...

Aşevimizde Yemek Hazırlıkları Tamam...

IBS yaklaşık bir senedir alt yapı çalışmalarını sürdürdüğü aşevi projesini hayat geçirdi.

IBS yaklaşık bir senedir alt yapı çalışmalarını sürdürdüğü aşevi projesini hayat geçirdi. Etiyopya'nın başkenti Addisababa'da faaliyete geçirilen aşevi sayesinde her gün 400 yoksul ve yetim 2 öğün sıcak yemeğe kavuştu. Açlıkla mücadele eden ülkelerin başında gelen Etiyopya için bu aşevi projesi büyük bir ihtiyacı karşılamış oldu.

    Derneğin Etiyopya'da faaliyete başlayan aşevine olan ilgi her geçen gün artarak devam ediyor. Mart ayında Günlük 200 kişiye yemek yardımı olarak başlayan projede şu an için 400  kişiye her gün iki öğün yemek sağlanıyor . Aşevinde yoksullara dağıtılan yemeğin günlük maliyeti de

    Bölgedeki faaliyetleri incelemek üzere pazartesi günü Etiyopya'ya giden IBS Afrika sorumlusu Ömer Bal, açılan aşevinin bölgede büyük bir sevinç yaşattığını söyledi.

    Yemek dağıtılacak aileler belirlenirken öncelikle yetim çocukların ailelerinin seçildiğini belirten IBS Afrika Sorumlusu, şu an için 400 yoksul ve yetimin günlük iki öğün yemeğinin temin edildiğini belirtti.Ömer Bal bölgeyi ziyareti ile ilgili şu gözlemleri aktardı.

    "Yemek dağıtılacak ihtiyaç sahipleri tespit edildikten sonra arkadaşlarımız belirtilen günden itibaren her gün iki öğün yemeklerini aş evinden alacaklarını ailelere söylemişler. İlk günlerde bazı yoksullar buna inanmamış, her gün nasıl olacak demişler. Hatta bazıları tereddüt ederek bu gün de yemek alacak mıyız? diye bir müddet sormaya devam etmişler. Ancak şu an tespit edilen ihtiyaç sahipleri büyük bir memnuniyet içinde her gün iki öğün yemek alıyorlar. Yemek dağıtımına 200 kişi ile başladık, şu an itibarıyla 400 kişiye ulaşmış durumdayız. Bölgede özellikle Müslüman nüfus oldukça yoksul, bir çok muhtacı şu an için geri çevirmek durumunda kalıyoruz. Yardım ettiğimiz kişiler en ihtiyaç sahibi durumda olanlar. İnşaallah hayırseverlerimizin destekleri ile bu sayımızı her geçen gün arttıracağız. Hedefimiz Ramazan Ayında her gün en az 1000 kişiye yemek ulaştırmak. Bunun için hayırseverlerimizin yardımları çok büyük önem arzediyor."

    Aşevinde bölgenin yerel ekmeği incira, etli pilav ve sulu yemek olmak üzere üç çeşit yemek dağıtılıyor. Aşevinde incelemeler yapan ve yemek dağıtımına katılan IBS Afrika Sorumlusu Ömer Bal, yemek alan yoksulların, yanına gelerek IBS'e ve Türk halkına çok teşekkür ve dualar ettiklerini söylüyor.

    IBS'nin Etiyopya'da kurduğu aşevine yardımda bulunmak isteyen hayırseverler www.ibs.org.tr adresindeki dernek banka hesap numaralarına "Etiyopya aşevi" için olduğunu belirterek bağış yapabilirler. Ayrıca konu ile ilgili 0216 545 71 71 numaralı telefondan da bilgi alınabiliyor.