BİZE CENNETİN ANAHTARINI VERDİNİZ..

BİZE CENNETİN ANAHTARINI VERDİNİZ..

BİZE CENNETİN ANAHTARINI VERDİNİZ..

Ramazan faaliyetlerimizle ilgili gittiğimiz Etiyopya’da ziyaret ettiğimiz bir kız yurdu. 16 yıldır yoksul ve yetim öğrencilere hizmet veriyor.

Ramazan faaliyetlerimizle ilgili gittiğimiz Etiyopya’da ziyaret ettiğimiz bir kız yurdu. 16 yıldır yoksul ve yetim öğrencilere hizmet veriyor. Daha önce uluslararası kuruluşların destek olduğu yurt son 4 senedir hiçbir destek almadan, büyük bir zorlukla hayatta kalmaya çalışıyor. Öğrencilerin köylerinden getirdikleri erzaklarda tamamen kesilmiş durumda. Yurdun müdiresi, “köylerdekilerin de elinde hiçbir şey kalmadı, bizden daha kötü durumdalar” diyor. 

 

Yurtta kalan 130 öğrencinin hepsi kız, Müslüman öğrenciler. Ramazan nasıl geçiyor diye sorduğumuz müdire hanım, söze yemin ederek başlıyor, “bu gün Ramazan’ı Şerif’in 18. Günü, bu çocuklar 18 gündür hiç yağlı yemek yediler, devlet sadece pirinç verebildi, lapa pirinç yiyorlar.”  Bu arada, ilk kez 2021 yılında, bizim bu yurtta kurban bayramında kestiğimiz kurbanlar vesilesi ile et yediklerini öğreniyoruz. Yetkililere en acil ihtiyaçları olan şeyi soruyoruz. Müdire hanım buzdolabına çok ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Bölgeye birlikte gittiğimiz Derya Hanım kısa zamanda buzdolabı ile ilgili ihtiyacın karşılanmasına destek oluyor ve ertesi günü buzdolabı ile birlikte yurda gidiyoruz. Bölgedeki yerel yöneticiler, yetkililer, tv ekipleri yurtta bizi karşılıyorlar. Buzdolabını adeta resmi bir tören ile urt yetkililerine teslim ediyoruz. Bu durum ihtiyacının ne derece elzem olduğunu anlamamıza yardımcı olurken, yurt müdiresinin şu sözleri yaşanan sevincin ve minnettarlığın ifadesi oluyor “bize cennetin anahtarını verdiniz.”  Bu söz kulaktan kalbimize iniyor, utanıyoruz, Allah hayırseverlerimizden razı olsun diyebiliyoruz..

 

Yurtta verdiğimiz iftar daveti ile ilgili yazımız hazırlanıyor..