Düğün Sevinci Yaşatan Yardımlar...

Düğün Sevinci Yaşatan Yardımlar...

Düğün Sevinci Yaşatan Yardımlar...

Afrika’nın özellikle kırsal bölgelerindeki en büyük sıkıntılardan biriside günlük gıdaya ulaşmak

 

Afrika’nın özellikle kırsal bölgelerindeki en büyük sıkıntılardan biriside günlük gıdaya ulaşmak konusunda yaşanıyor. Su olmadığı için tarım yapamayan yoksul halk günlerini genellikle yarı aç yarı tok geçiriyor. Şehirlerde bile kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi öğünlerde 1 veya 2 çeşit seçenek bulabiliyorsunuz.

Derneğimiz IBS Etiyopya’daki gıda yetersizliği konusunda da özellikle kırsal bölgelerde, belli periyorlatlarla gıda yardımları yapıyor. Bölgeyi ziyaretlerimizde bizzat kendi elimizle yoksullara ulaştırdığımız erzaklar, büyük bir sevinçle karşılanıyor.

Son seyahatimizde köy yollarında ilerlerken yol kenarında bir işle meşgul olan yarı çıplak bir adam gördük. Yanında durduk ve kendisine selam verip hazırladığımız paketlerden ikram ettik. Önce bizimle pek ilgilenmedi, daha sonra kendisine hediyemizi verinde gözlerindeki parıltıyı görmeniz lazımdı. Öyle bir memnun oldu ki anlatmaya kelimeler yetmiyor. 

Adamın yanından ayrıldık, tercümanımız adamın sevinçten parlayan gözlerle bize ne söylediğini anlattı. Adam önce demiş ki “neden beni meşgul ediyorsunuz, kimsiniz?” Kendisine hediyemizi takdim ettiğimizde ise “şu an öyle sevinçliyim ki sanki ilk düğün günüm gibi sevindim” deyip dualar etmiş. ,

Pek çoğumuzu için pek bir değer ifade etmeyen küçük miktarlarla bir erzak paketi veya kurban eti hediyesi Afikalı bir yoksulun düğün günündeki yaşadığı sevinç ve heyecanı yaşamasına vesile oluyor. Onun için yaptığınız bağışların kıymeti o kadar yüce ki.

Dünyanın neresinde, hangi başı dara düşmüş garibin elini tutacağınızı bilmeden yaptığınız bu bağışlar siz hayırseverlerimizin karşısına hiç beklemediğiniz anlarda çıkacaktır. Ufak bağışlarla yoksullara yaşattığınız düğün günü sevinçleri, hiç beklemediğiniz bir anda sizlerinde karşınıza çıkacak ve büyük mutluluklar yaşatacaktır.

Şunu hiç unutmayalım, Sadaka belayı def eder.

 

www.ibs.org.tr / 0216 545 71 71