En Büyük Tehlike İSRAF!

En Büyük Tehlike İSRAF!

En Büyük Tehlike İSRAF!

Gündelik hayatımızın her safhasında alışkanlık haline getirdiğimiz İSRAF, çok da önemsemediğimiz ancak

Gündelik hayatımızın her safhasında alışkanlık haline getirdiğimiz İSRAF, çok da önemsemediğimiz ancak hayatımızdaki en büyük tehdidi oluşturan bir unsur. Hem bu günümüz, hem de geleceğimiz için en büyük tehlike olan İSRAF maddi ve manevi olarak toplumu tüketmekte.

İsraf, zihinlerimizde ekmek, su, gıda maddeleri olarak kodlanmış durumda. Ancak biraz incelediğimizde israf edilen herhangi malın zincirleme olarak ne büyük bir maliyete karşılık geldiğini fark ediyoruz.

Konuyu Hepimizin en iyi bildiğimiz ekmek üzerinden izah etmemiz en anlaşılır olacaktır. Buğdayın tarlaya ekilmesi, büyüyüp hasat mevsimine gelmesi için harcanan emek, enerji, tarımsal maliyetler, hasat edilmesi, fabrikalara ulaştırılması, fabrikalardaki işletme, enerji, emek maliyetleri, ekmek fırınlarına, marketlere sevk edilmesi, enerji ve emek maliyetleri, fırınlarda ekmeğe dönüşmesi için harcanan enerji ve emek maliyetleri. Fırınlardan marketlere ulaşmasındaki emek ve enerji maliyetleri. Böyle zahmetlerle soframıza gelen ekmeğin çöpe atılması, bu saydığımız bütün emek ve enerjinin, yüzlerce insanın çalışmasının çöpe atılması demek oluyor. 

Dünyadaki aç insan sayısı 1 milyara ulaşmış durumda. Sadece açlık sebebiyle her gün 100 bini aşkın insan hayatını kaybediyor. Yaklaşık 1 milyar insan içecek suya erişemiyor. Yıllık 1 milyona yakın insan kirli sulara bağlı hastalıklar sebebiyle ölüyor. Buna karşılık dünyanın yıllık İSRAF maliyeti 800 milyar $ olduğu ifade ediliyor. Sadece gıda açısından bakıldığında çöpe giden gıdalarla açlıktan ölen insan sayısının 15 katı beslenebiliyor. 

Dünyadaki İSRAF sıralamasında İslam ülkelerinin ilk sıralarda yer alması ise meselenin ayrı üzücü bir boyutu. Yüce yaratıcının sevgisini israf etmemeye bağlamış bir inancın mensuplarının israfta birbirleriyle yarışması ironik bir durum.

İşin metafizik tarafı ise sanki gündemimizde hiç yok. Özellikle boşa harcanan vakitlerimizin ne büyük bir hazine olduğunu ve bu hazineyi korumamanın ne büyük bir sorumluluk olduğunu aklımıza bile getirmiyoruz. Allah’ın sevgisinden uzaklaşan bir Müslüman toplumun düşeceği kötü durumu düşünenimiz adeta yok gibi.

Bu günümüzü ve geleceğimizi tehdit eden bu israf tehlikesine karşı önce fert fert önlem almalı, daha sonra toplum olarak mücadele etmeliyiz. İsrafla mücadele, susuzlukla, açlıkla mücadele gibi önemli, gerekli bir sosyal faaliyet olmalı. 

 

www.ibs.org.tr / 0216 545 71 71