Günde Bir Öğün...

Günde Bir Öğün...

Günde Bir Öğün...

IBS Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Çil İslam Konferansı Teşkilatı İnsani Yardım Forumu

“Geçen ay IBS olarak Senegal-Dakar’daki İslam Konferansı Teşkilatı İnsani Yardım Forumu 1. NGO toplantısına katıldık. (IBS aynı zamanda  bu forumun kurucu üyesi.) Bu, Afrika’ya ilk yolculuğumdu. Pek çok vesile ile haberdar olduğum, Afrika’daki açlık, fakirlik, ve sefaleti bizzat müşahede etmek imkanı oldu.

Doğrusu gördüklerim, anlatılanlardan hafif değil, belki daha vahim. İç kesimlerde fakirlik dehşet. Ev, su, gıda, giyim sıkıntısı had safhada. Fakat buna rağmen bu yoksul insanlarda, insanı hayrette bırakan derin bir tevekkül var.
Burada ziyaret ettiğimiz yerler arasında bir de okul vardı. Bu okulda öğrencilere günde ancak bir öğün yemek verebiliyorlar. Daha acısı çocuklar öğleye kadar okuyor, öğleden sonra ellerine bir tas verilip sokaklarda, çarşılara dilenciliğe gönderiliyorlar.

Talebeler ne bulursa arpa, buğday, meyve, eski elbise, para vb. toplayıp okula getiriyor. Akşam tasnif edilip, kursun ihtiyaçları ancak böyle giderilebiliyor.

Ülkemizde konforlu okullarda okuyan ve konforlu yurtlarda kalan gençlerimize, çocukları için bütün imkanlarını sarf eden biz ebeveynlere büyük ibretler vardı bu manzarada. Büyük dersler vardı. Biz varlık içinde yüzerken okumuyoruz. Onlar ise sefalet içerisinde dahi eğitimi bırakmıyorlar.

Bu sebeple hem o bağlılıktan ders almak hem de içinde bulunduğumuz nimetlere şükür içinde olmak adına, onlara yardım etmek bizim mes’ûliyetimiz altında bulunuyor. Aynı vücudun azaları gibi dayanışma içinde olmak, böyle iç burkan tablolar,elem veren manzaralar karşısında titremek, teyakkuza geçmek boynumuzun borcu.”

Milletlerarası teşkilatlar ve organizasyonlarda da yer alarak dualarınız ve yardımlarınızla sizleri matemlerin civarına bağlayan şefkat köprünüz olmak yolunda, bu borcun üzerimize düşenini ödeme yolundayız.

Dualarınızla...