Kana Kana Su İçmek...

Kana Kana Su İçmek...

Kana Kana Su İçmek...

Yardım faaliyetlerimiz kapsamında özellikle Afrika ülkelerinde gıda, eğitim, sağlık gibi sorunların yanında

Yardım faaliyetlerimiz kapsamında özellikle Afrika ülkelerinde gıda, eğitim, sağlık gibi sorunların yanında en büyük sıkıntının temiz içme ve kullanma suyu temin etme hususunda yaşandığını gözlemledik. Nüfusunun %89 açlık sınırında olan Etiyopya’da gördüğümüz manzaralar içler acısıydı. Yerleşim merkezlerinin bizim gecekondu semtlerimizden bir farkı yoktu. 

Merkezlerden 5 – 10 km dışarı çıktığınızda bambaşka bir dünya ile karşılaşıyorsunuz. Kamışlardan yapılmış 5- 10 m2 lik kulübelerde, insanlar ve baktıkları hayvanlar aynı mekanda yaşıyor. Elektriğin ne olduğunu ise bilmiyorlar. Temiz içme ve kullanma suyu bulmak ise adeta imkansız. 

Bazı yardım kuruluşları belirli merkezlere kuyular açmışlar. Yakınında su kuyusu olamayan bölgelerden buralara gelmek durumunda olanlar bir bidon su bulabilmek için adeta bütün gün çabalıyorlar. Yollarda ellerinde su bidonlarıyla içme suyu arayan onlarca insan görüyoruz. Su kuyusu bulamayanlar bizim elimizi dahi yıkamak için kullanmayacağımız su birikintilerinden, içme ve kullanma sularını temin etmeye çalışıyorlar. 

Kurban faaliyetimiz için gittiğimiz Dire Dawa ve Jimma bölgesinde de içme suyu konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını gördük. Bölge dağlık ve merkezlere uzak olması bakımından daha önce yardım için pek fazla uğrayan olmamış. Hatta bazı çocukların bize dokunma yarışına girmesine şaşırdık. Sonra öğrendik ki gittiğimiz bazı köyler de insanlar ilk defa beyaz tenli insan görüyorlarmış. 

Bölgedeki yerel yetkililer bizim kendi bölgelerini seçmemizden büyük bir mutluluk yaşadılar. Bilgi edinmek ve kendilerinden dinlemek için sıkıntılarını sorduğumuzda gıda,  sağlık gibi sorunların yanında temiz içme ve kullanma suyu bulmakta çok zorlandıklarını söylediler. Dilekleri Türkiye’deki kardeşlerinin kendilerine destek olması ve bu problemin bir an önce çözüme kavuşmasıydı. 

Gezdiğimiz bölgedeki yaklaşık 50 köyde halk, temiz su konusunda yaşadıkları sıkıntıları uzun uzun anlattılar. Kirli su birikintilerinden su almaya çalışan insanları gördüğümüzde adeta kendimizden utandık. Gerekli incelemeleri yaparak raporumuzu oluşturduk ve problemin çözümü konusunda yardımcı olacağımıza söz verdik. 

Şimdi Dire Dawa ve Jimma'daki bu 50 köye 20 su kuyusu açmak için gerekli hazırlıkları yapıyoruz. İnşallah 4 ay gibi bir süre zarfında bu köyleri temiz suya kavuşturmayı planlıyoruz. Böylelikle bölgedeki temiz su sıkıntısı giderileceği gibi pek çok hastalığın da (katarakt, tifo, sıtma vs..) önüne geçilmiş olacak.