Su Olmadan Hayat Olmaz!

Su Olmadan Hayat Olmaz!

Su Olmadan Hayat Olmaz!

Su sıkıntısı hayatı tehdit eden bir problem

Su sıkıntısı hayatı tehdit eden bir problem olarak her geçen gün önemini artırıyor. Dünya nüfusunun 1 milyar’ı aşkın kısmı temiz suya ulaşamıyor. Suyu kısıtlı olarak kullanmak zorunda olanları da hesaba kattığımız da bu rakam 3 milyar’a yaklaşıyor. Yani neredeyse dünya nüfusunun yarısı su problemi yaşıyor. 

Afrika’da yaptığımız çalışmalarda görüyoruz ki bizim zahmetsizce ve bolca kullandığımız, günlük hayatımızda yokluk değeri olamayan su, kadın ve çocukların bütün bir günlerini onu aramakla geçirdikleri bir ihtiyaç. Yerden kaynayan bir su bulabilirlerse ne büyük nimet, aksi halde buldukları bataklıktan içecekleri suyu temin etmek zorundalar. Bu bataklık suyu için bazen canlarını bile ortaya koyarak mücadele etmek zorunda olduklarını unutmayalım.

Dernek olarak Habeşistan’ın özellikle kırsal bölgelerinde yaşanan temiz su bulma sıkıntısına bir çare olarak su kuyuları açıyoruz. Kuyu açılacak bölgede heyecan yerin tespit edilmesiyle başlıyor ve kuyunun açıldığı gün adeta b,ir bayram havası yaşanıyor. Destek olan hayırseverlerimize gönülden teşekkür ediyoruz.

Bağışlarınızla yeni su kuyularının açılmasına ve susuz insanların sıkıntısının giderilmesine vesile olabilirsiniz.